Розацея – с какво може да помогне ароматерапията при това състояние?
Автор: Милена Иванова ,
Розацея – с какво може да помогне ароматерапията при това състояние?
Наскоро проведох разговор с клиент, който търсеше помощ за справяне със (или поне облекчение на) симптомите на розацея, състояние от което страда от години. 83 годишен мъж, живял и работил по цял свят и съответно изложен на влиянието на елементите (спомена 70 държави!), преместил се от София в полите на Врачанския балкан, където въздухът е чист и природата е на прага на вратата по всяко време. Незнайно как беше открил видеата на д-р Малте Хоцел (основателят на Oshadhi) в youtube (ето линкове за съдържанието на английски език: Plant Portraits и Oshadhi Holistic Aromatherapy) и явно много материал беше вече изгледал.
С розацея се сблъсках и аз в момент от живота ми, когато се преместих да живея в Москва преди много вече години – беше месец Октомври и ако Алмати (от където се преместих) и София се радваха на класическа есен с топли, слънчеви дни и преливащи от жълто, в оранжево и кафяво гори и планини, то в Москва зимата беше пристигнала – минус 15 градуса, нула слънце, безумен трафик и много замърсен въздух. Рязката промяна на климата бързо ме удари – по лицето ми започнаха да се появяват големи червени петна, които понякога сърбяха, понякога бяха болезнени и създаваха огромен дискомфорт. Озовах се при дерматолог, който каза „Нищо страшно, това е алергия към студа, много чужденци така реагират на времето тук.“ Добре дошли в Москва с други думи. Интересното в моя случай беше, че отключването на тази т.нар. „студова алергия“ се превърна в „алергия“ на температурните амплитуди – след дългата и мрачна зима в Москва, появата ми на знойното българско слънце през месец Май доведе до нова алергична реакция – този път към слънцето! И така...
Но - обратно към клиента на телефона, дълъг стана разговорът ни, но в резултат систематизирах за него препоръки и подходящи продукти от света на ароматерапията. Той искаше да препоръчам синергии или етерични масла за дифузия, тъй като се притесняваше да не си причини беля с друг вид приложение. Дифузията разбира се е най-лесният и достъпен метод на приложение на етеричните масла, но в случая с розацея (и други кожни проблеми) е малко вероятно дифузията сама по себе си да помогне, освен ако не става въпрос за състояние причинено от стрес. За облекчаване симптомите на кожни състояния е необходимо да работим топично – било то сърбеж, парене, болка или всякакъв друг дискомфорт. Също е важно и да бъдат открити и адресирани проблемите вътре в тялото, които причиняват реакцията на кожата. Според източната медицина проблеми с кожата се считат за вторичен ефект, свъзан с дисбаланс или здравословен проблем на някоя друга органова система – храносмилане, дихателна, отделителна, нервна система най-често са първопричината за проявления по кожата.
Споделям в блог статията от новата ни рубрика "Здравейте, Милена ли е на телефона?" и се надявам да бъде от полза за някои от читателите.
Тип кожа: РОЗАЦЕЯ
Розацеята често може да бъде объркана с акне, тъй като визуално може да изглежда много подобно и е свъзана с прекомерно омазняване на кожата. Но методите и продуктите подходящи за третиране на розацея са различни от тези за акне.
Какво представлява:
- Обикновено се появява в края на 20-те или началото на 30-те години както при мъже, така и при жени;
- Спукани капиляри, зачервяване по бузите, носа и челото;
- Лезии наподобяващи тези на акнето, които не реагират на продукти за акне; в общия случай не се наблюдават черни или бели точки; вместо това се появяват червени подутини;
- Склонност към лесно изчервяване;
- Състоянието често прогресира до перманентно зачервяване, пъпки и видими капиляри по лицето, вкл. на бузите, челото, брадичката, носа, шията, ушите, гърдите и гърба;
- Кожата на лицето може да стане все по-суха и не реагира на лечение за акне.
Стандартни съвети за грижа:
- Консултирайте се с дерматолог възможно най-рано, за да сте сигурни в диагнозата. Стандартното лечение включва антибиотици, но за съжаление е малко вероятно те да решат проблемът перманентно, в дългосрочна перспектива вероятността да навредят е доста голяма;
- Използвайте гел от алое в домашно приготвени продукти;
- При нанасянето на продукти върху кожата работете с особено леко докосване. Кожата може да се раздразни при търкане или силен масаж;
- Предпазвайте кожата от екстремни температури (прекомерно горещо / студено) и използвайте слънцезащита (SPF15+)
- Избягвайте продукти, които съдържат потенциални дразнители и алкохол.
- Ретин-А и Витамин А се препоръчват, а най-лесният начин да си ги набавите е чрез етеричното масло от морковено семе, което е много богато на бета каротин и естетвен източник на Вит. А.
Съвети за грижа в домашни условия:
- Избягвайте / управлявайте потенциални дразнители, като напр. излагане на слънце, емоционален стрес, алкохол, кофеин, пикантни храни, екстремни температури, вани;
- Наблюдавайте и анализирайте какво предизвиква вашите пристъпи, водете дневник (напр. стрес, храна, козметика могат да влошат състоянието);
- Мястото за тренировки трябва да е прохладно, важно е да не прегрявате.
Подходящи етерични масла, базови масла и хидролати
Подходящите етерични масла имат успокояващи, противовъзпалителни свойства, действат като тоник за кръвоносните съдове (когато има видими зачервявания или повърхностни капиляри). Избягвайте масла, които могат да бъдат дразнители, както и всички масла, които повишават кръвообращението. Изборът на масла трябва да е съобразен и с установените дразнители и конкретни състояния.
Използвайте силно подхранващи базови масла. Може да експериментирате с различни комбинации.
Хидролатите могат да се прилагат както външно (под формата на спрей върху лицето), така и вътрешно (стандартен вътрешен прием, вижте в описанието на конкретния продукт).
Подходящи етерични масла за подкрепа:
Римска лайка (Anthemis nobilis), Кипарис (Cupressus sempervirens), Немска лайка (Matricaria recutita), Едногодишна вратига (Tanacetum annuum L.), Индрише (Pelargonium graveolens), Роза дамасцена (Rosa damascene), Санталово дърво (Santalum austrocaledonicum Vieill), Бял равнец (Achillea millefolium), Палмароза (Cymbopogon martini), Мастикс (Pistacia lentiscus), Лавандула (Lavandula angustifolia), Морковено семе (Daucus carota), Нероли (Citrus aurantium var. amara).
|
Подходящи базови масла:
Лешник (Corylus avellana), Жожоба (Simmondsia chinensis), Макадамия (Macadamia integrifolia), Оризови трици (Oryza sativa), Извлек от невен (Calendula officinalis);
Подходящи хидролати от:
Римска лайка (Anthemis nobilis), Немска лайка (Matricaria recutita), Санталово дърво (Santalum austrocaledonicum Vieill), Морковено семе (Daucus carrota) Кипарис (Cupressus sempervirens), Безсмъртниче (Helichrysum italicum), Тамян (Boswellia carterii), Роза дамасцена (Rosa damascene), Индрише (Pelargonium graveolens).
|
Примерен протокол за третиране на розацея (източник Валери Ан Уъруд)
Протоколът се състои от 2 фази на лечение, всяка по 14 дни, след което се преминава към рутина за поддържане на състоянието на оздравената кожа.
Ввъв всяка фаза на лечението се практикуват две стъпки, два пъти на ден (сутрин и вечер). По време на фаза 1 и 2 е добре да не носите какъвто и да било грим или продукти, които прикриват кожата.
Стъпка 1: Почистване
Без редовно почистване няма как да постигнем сияйна кожа. Ако има една стъпка в грижата за лицето, която не трябва да пропускаме, то тя е именно почистването.
Почистването на лицето е много важно, избягвайте агресивни и силно изсушаващи продукти, изплаквайте с топла (а не студена или гореща) вода, като може да плискате лицето си 25 пъти (стимулира кръвообращението, заздравява капилярите).
Важно е лицето да се почиства както сутрин така и вечер!
За почистване може да използвате базово масло (или комбинация от базови масла). Мазнината спомага за деликатното разтваряне и сваляне на натрупаните мъртви клетки и замърсяване от епидермиса на кожата.
Как да почистим кожата с базови масла:
Затоплете малко количество от базовото масло в дланите и масажирайте лицето, шията и деколтето с нежни кръгови движения. Свалете остатъците от масло със сух памучен тампон, след което навлажнетес хладка вода другата страна на тампона (или навлажнена с хладка вода кърпа) и минете още един път по кожата с леки движения. Последвайте с обичайната си вечерна или утринна рутина (препоръчваме да изберете подходящ хидролат, алое гел и базови масла за тонизиране, подхранване и хидратация на кожата).
Стъпка 2: Заздравяване, подхранване и хидратация на кожата
През деня използвайте масло за лице, описано по долу съответно за Фаза 1 и Фаза 2.
Вечер нанасяйте вечерното масло за лице за съответната фаза. Не слагайте никакви други продукти върху кожата.
Мислете за маслата за лице като за концентрирани серуми.
ФАЗА 1: 14 дни
Целта е да се стимулира заздравяване на кожата, намаляване на възпалитените процеси, като същевременно постепенно се ребалансира производството на себум.
В последната вода за изплакване добавете 2 с.л. ябълков оцет, след изплакването подсушете кожата с леки движения.
Фаза 1, дневно масло за лице 15 к. Етерично масло от Немска лайка 15 к. Етерично масло от Магданоз 30 мл. базово масло от бадем*
Фаза 1, нощно масло за лице 5 к. Етерично масло от ферула (галбанум) 15 к. Етерично масло от Морковено семе 10 к. Етерично масло от Немска лайка 15 к. Етерично масло от Магданоз 30 мл. базово масло от бадем*
|
ФАЗА 2: 14 дни
Целта на фаза 2 е да се въздейства на възпалението и да продължи процеса на ребалансиране себума. В тази фаза важат същите правила за почистване на лицето, като за последното изплакване използвайте 1 ч.л. тоник за лице (виж по-долу). След почистване нанасяте дневното или вечерното масло за лице от рецептите за Фаза 2.
Тоник за лице, да се използва в последната вода за изплакване на лицето
100 мл. натурален ябълков оцет 20 к. Етерично масло от Лавандула 20 к. Етерично масло от евкалипт радиата
Фаза 2, дневно масло за лице 15 к. Етерично масло от Кипарис 15 к. Етерично масло от Индрише 30 мл. базово масло от бадем*
Фаза 2, нощно масло за лице 15 к. Етерично масло от евкалипт радиата 5 к. Етерично масло от исоп 10 к. Етерично масло от виолетка (листа) 30 мл. базово масло от бадем*
|
*Базовото масло може да се обогати като се комбинират например бадем, лешник и жожоба (или бадем, оризови трици и извлек от невен). |
След завършване на двете описани по-горе фази би трябвало да има видимо успокояване и подобряване тонуса на кожата. Може да продължите да използвате маслата от фаза 2 докато свършат, като добавите хидролат от индрише или нероли и алое лайка или алое нероли (алое продукта се нанася на кожата след нанасянето на маслото).
Продукти на фокус
- Въздействие върху кожата: хидратира и задържа влагата в кожата, балансира и притежава адаптогенни свойства, подходящ както за мазна, суха, акнеична и чувствителна кожа, великолепно допълнение към всякакви продукти за красота и лечение за лице и тяло: може да се добавя към лосиони, отвари, маски за лице, тонери, овлажнители, почистващи препарати и гарантирано ще даде резултати, омекотява грубата и суха кожа на лактите, коленете и стъпалата, както и мазоли по ръцете, почистващо средство за грим, предпазва кожата от замърсения въздух в града, има освежаващо и рехидратиращо въздействие, успокоява и охлажда;
- Лечебни свойства: действа противовъзпалително - при изгоряла от слънцето кожа, обриви, ухапвания от насекоми, кожни състояния със зачервяване, вкл. напукани капиляри, куперозна кожа и розацея /в комбинира с хидролат от немска лайка, метличина или лавдан (скална роза)/, забавя и спира кървенето - може да се използва за почистване на рани и порязвания, охлажда вътрешно, подходящ при горещи вълни в менопаузата;
- Възстановява и успокоява кожата, особено ефективна грижа при зачервявания на кожата.
- Висококачествен гел, който комбинира хидратиращата сила на растението алое вера с успокояващите и заздравяващи свойства на етеричното масло от нероли и масло от шипка.
Съдържание по INCI: Aloe Vera barbadensis Leaf Extract, Simmondsia chinensis Seed Oil, Citrus aurantium amara Flower Water, Rosa canina Seed Oil, Rosa canina Fruit Oil, Xanthan Gum, Glycerin, Tocopheryl Acetate, Sodium Benzoate, Citric Acid, Citrus aurantium amara Leaf Oil, Carrageenan, Citrus aurantium amara Flower Oil.
Съвет и начини на приложение: Алое нероли
- Идеален за хидратация както вечер преди лягане, така и сутрин преди грим за всички типове кожа. Повлиява особено добре кожа склонна да се зачервява, вкл. при розацея.
- Хидратация: Алое гел лайка е идеален за хидратация както вечер преди лягане, така и сутрин преди грим за всички типове кожа.
- Бързо облекчение при раздразнена и чувствителна кожа: Повлиява особено добре чувствителна кожа, облекчава дискомфорт причинен от екземи, псориазис, розацея и др.
Съдържание по INCI: Aloe Vera barbadensis Leaf Extract, Simmondsia chinensis Seed Oil, Chamomilla recutita Flower Water, Anthemis nobilis Flower Water, Rosa canina Seed Oil, Rosa canina Fruit Oil, Matricaria recutita Flower Oil, Glycerin, Tocopheryl Acetate, Sodium Benzoate, Citric Acid, Xanthan Gum, Achillea millefolium Oil, Anthemis nobilis Flower Oil, Carrageenan.
Съвет и начини на приложение: Алое лайка
- Може да се използва и като гел за тяло: успокоява и овлажнява кожата преди сън, обгръща с нежен аромат. Нанесете върху тялото след душ или вана вместо лосион за тяло.
- Идеален за мъжете, включително и като грижа след бръснене: успокоява и поддържа кожата след бръснене. Ароматът се харесва от мъже. Успешно и ефективно замества нуждата от афтършейв.
Ако имате въпроси, пишете ни. Ще се радваме и на обратна връзка, ако приложите описаните тук препоръки.
Сърдечни поздрави от мен,
Милена
👉 Открийте нашата селекция от чисти, висококачествени етерични масла, базови масла, хидролати и алое продукти в помощ при розацея
Споделете
- 0 коментара
- Тагове: проблеми с кожата, розацея, чувствителна кожа