Бебето ми е на 3 месеца, мога ли да използвам етерични масла?
Автор: Милена Иванова ,
Бебето ми е на 3 месеца, мога ли да използвам етерични масла?
Краткият отговор на този въпрос е „не“, но не би било до край вярно твърдението, че не можем да помогнем с ароматерапия и при най-малките.
Практики от света на ароматерапията могат да помогнат при грижа за кожата на малките, вкл. и за справяне с подсичания и раздразнения, за успокояване и помощ със съня, както и при колики. Първите етерични масла, походящи и за най-малките включват римската лайка и лавандулата, последвани от немска лайка, мандарина и копър, но дори за тях би било прекомерно рано през първите месеци след раждането на бебето. Обясняваме защо веднага.
Вероятно сте чували за „четвъртия триместър“ – периода от развитието на бебето извън утробата на майката, който се счита за продължение на бременността. Иначе казано, първите три месеца от живота на бебето в една изцяло нова, различна и определено стресираща за него среда. Важно е да припомним, че човешките същества са единствените бозайници, които се раждат недоразвити. Това обяснява защо първите месеци са изключително важни за адаптацията и развитието на новороденото. Още повече за бебетата, родени преди 37-ма седмица, които се приемат за недоносени. Това се дължи на факта, че белите дробове завършват своето развитие в последните гестационни седмици от бременността. Като вземем предвид, че мъниците се раждат и с недоразвита нервна система, имат тънка и много чувстителна кожа, и припомняйки си как само за 20 секунди ароматите достигат до нашия мозък и започват да му въздействат, стигаме съвсем уместно до обяснението защо ароматерапията и приложението на етерични масла в частност не е подходяща практика за бебета от 0 до 3 месеца.
Организмът на новородените е чувствителен и податлив на всякакви външни влияния, затова трябва да се подхожа с особено внимание и знание. Децата имат и по-слабо развита имунна система, което означава, че могат да бъдат по-податливи на потенциалните токсични ефекти на етеричните масла. Всяко приложение, насочено към бебета и по-големи деца, трябва да бъде в по-малки или по-слабо концентрирани дози от стандартното. Ако не сте сигурни, винаги използвайте най-ниската възможна дозировка или се консултирайте със специалист!
Препоръчителна концетрация:
При недоносените бебета прилагането на ароматерапия е абсолютно противопоказно и трябва да се избягва. За бебета до 3 месеца препоръчителната концентрация е 0,1 до 0,2 процента, което се равнява на между 1 и 2 капки в 30 мл. базово масло.
Ето и препоръчителите концентрации (и еквивалент в брой капки) на етеричните масла спрямо възрастта на детето:
Възраст |
Препоръчителен % |
Максимален % (еквивалент в капки при 30мл базово масло) |
Недоносени деца |
0% (0 капки/30 мл. база) |
0% (0 капки/30 мл. база) |
До 3 месеца |
0,1% (1 капка/30 мл. база) |
0,2% (2 капки/30 мл. база) |
3-24 месеца |
0,25% (2 капки/30 мл. база) |
0,5% (4 капки/30 мл. база) |
2-6 години |
1,0% (7-8 капки/30 мл. база) |
2,0% (15 капки/30 мл. база) |
6-15 години |
1,5% (12 капки/30 мл. база) |
3,0% (23 капки/30 мл. база) |
15+ години |
2,5% (19 капки/30 мл. база) |
5,0 (38 капки/30 мл. база) |
Ето и обобщение на практически приложимите практики от ароматерапията, които са безопасни при новородените.
Масаж и хидратация на кожата на бебето след вана:
За цялостна грижа на кожата на вашето бебче препоръвам да нанасяте масло от студено пресован сладък бадем. Той се явява отличен помощник във вечерните ритуали с масажиране на тялото след баня. Базовото масло от сладък бадем е прекрасна и предостатъчна грижа за кожата на новороденото. Това масло ще подхрани и хидратира, попива бързо, а масажът успокоява бебето и подпомага растежа и развитието както на тялото, така и на психиката в тази възраст. Може да се прилага на тялото, скалпа и косата.
При обриви или подсичане, вкл. и в резултат на проблеми свързани с пелените:
25 мл. жожоба се комбинира в стъклено шише или бурканче заедо с масло от карите (шеа) на върха на ножа. Жожобата се затопля на 40'с, добавя се маслото от карите и смесвате докато се разтопи. Мажете се при всяко повиване.
При кожни възпаления и зачервявания може да нанасяте и Алое Лайка като алтернатива на гореописаното масла, и вместо кремове против подсичане. Напълно натурален висококачествен гел, който комбинира хидратиращата сила на растението алое вера с нежността на лайката.
Успоковяване, чрез изпаряване:
Дифузията на етерични масла чрез дифузер е прекомерно силна за новородените, но това не значи, че не можете да се възползвате от аромата на римската лайка за успокоение. Използвайте купа с гореща изпаряваща се вода (500 мл. са достатъчни), сложете на пода от страната на крачетата на бебето (далеко от главата), добавете 1 капка етерично масло от римска лайка към купата с вода. Оставете да се изпарява. Ароматът е достатъчно силен, за да бъде усетен от бебето и да му повлияе.
При колики или други храносмилателни проблеми (запек, диария и др.):
Използвайте 1 капка етерично масло от копър и изпарявайте по гореописания начин.
След втория месец от раждането може да прилагате етеричното масло от копър в комбинация за нежен масаж на корема и гръбчето: 2 капки етерично масло от копър се разтварят в 30 мл. база от бадем. Коремът се масажира леко с кръгообразни движения, след което бебето се обръща и се масажира средната част на гръбчето.
За пречистване и освежаване на въздуха в стаята на бебето:
Използвайте 1 капка етерично масло от лавандула. Това масло има антибиотични, антисептични, леко анти-вирусни свойства и дезинфектира ефективно.
Бебешка кел (крусти, млечни корички, бебешка „кал“):
Добавете 1 капка етерично масло от лимонов евкалипт и 1 капка етерично масло от индрише към 30 мл. бадем. Нанасяйте нежно по скалпа с върха на пръстите, като избягвате зоната на фонтанелата. Не използвайте масла, различни от препоръчаните тук и определено не използвайте етерично масло от лавандула в случая, тъй като то стимулира растежа на кожата, а случаят с бебешката кел има нужда от точно обратното.
И за финал, моят личен фаворит за тази възстаст сред продуктите, които получаваме директно от природата!
Хидролат от римска лайка: избор номер ЕДНО при грижата за бебета
Съвсем спокойно, без никакви притеснения и без нужда да се замисляте може да използвате хидролат от Римска лайка още от първия ден на раждането на вашето бебче. Той е подходящ за добавяне към банята на бебето (просто добавете 1 ч.л. към ваната), както и като успокояващ спрей за чаршафите (впръскан преди сън). Успокояващите му свойства спомагат за по-спокойно кърмене, а разреден, хидролатът от римска лайка помага при обриви и болезнени състояния, свързани с използването на еднократни пелени. На по-късен етап, когато започнат да никнат зъбките, хидролатът от римска лайка отново може да бъде безценна помощ.
В заключение, не мога да не обърна внимание и на основните правила за безопасност, валидни за всички възрасти при децата:
- Не поставяйте неразредени етерични масла във ваната на децата.
- Не нанасяйте етерични масла върху или близо до лицето не детето.
- Пазете етеричните масла далеч от достъпа на децата.
- Купувайте етерични масла с капачки, осигуряващи детската безопасност.
- Не поставяйте етерично масло или продукт, който съдържа етерични масла, в носа на детето.
- Не излагайте дете под 5 години на изпаренията на силни етерични масла (като например мащерка тимол, риган, канела, цитронела, карамфил, резене).
Първите месеци от живота на бебето са много вълнуващи, но и много стресиращи – както за него, така и за родителите му. Понякога се изкушаваме да затворим очи и да си пожелаем тези безсънни нощи, трудни дни и часове да минат възможно най-бързо. Да затворим очи и като ги отворим всичко да е тип-топ. Но не бързайте толкова, защото магията на първите месеци и без това препуска безпощадно бързо – вместо това, вдишвайте всеки аромат от вашето прекрасно, единствено и уникално дете и се радвайте на момента. А ако ароматерапията успее да помогне да намалите стреса дори и малко, това ще ни усмихне.
Нашата селекция от продукти за най-малките
ДРУГИ СТАТИИ ОТ НАШИЯ БЛОГ:
- Усмихни деня и дома с лимон!
- Магичните 7 – да поговорим за афродизиаците в ароматерапията. Наздраве за любовта!
- Малък Сечко е. Да поговорим за етеричните масла, които ще ви стоплят през студените месеци
- Мъже и ароматерапия. Мисия (не)ВЪЗМОЖНА?
- Бременна съм, има ли място ароматерапията в този специален момент от живота?
- Помощ! Цикълът ми е тежък, болезнен, всеки месец съм извън строя поне ден-два.
- Практикум – ТРИ практики в помощ на храносмилателната система след празниците
- Честито рождество! Осветете тялото и душата си! Да поговорим за тамяна.
- На прага на астрономическата зима и нейните аромати - карамфил, канела, портокал, джинджифил, тамян
- Ароматерапията в помощ при деца между 3 и 5 години + рецепти при температура, хрема и възпалено гърло
- Помощ! Храносмилането е моето слабо място
- За „нежната ароматерапия“ - хидролати, хидрозоли, ароматни води. Дойде време да поговорим по любимата ми тема
- Етерични масла и акне - митове, легенди, но и истини
- На прага на Коледните пости сме. Да поговорим за пречистването преди и сега + препоръки от света на ароматерапията
- Деца между 1 и 3 години – практични насоки за родители + 5 рецепти при първа нужда
- Пандемия, психично здраве, обоняние и още нещо
- Да спим, за да сме здрави + моята любима рутина за подкрепа на съня в 3-стъпки
- Практикум: На прага на грипния сезон. Или какво може да направим с етерични масла сами вкъщи.
- 10 етерични масла за подкрепа на имунната система
- Помощ! В лошо настроение съм, усмихни ме - етерични масла за повдигане на духа
- Помощ! Имам котка. Мога ли да използвам дифузер?
- Ароматерапията - какво е то и има ли почва у нас?
- Какво да знаете преди да купите етерични масла
- ТОП 10 на етеричните масла за всеки дом и случай + 5 рецепти
- Пирин през август: за планината, нейните аромати и етеричните масла от иглолистни видове
- За комарите, мравките и ментата
- Здравейте, маслата стават ли за вътрешен прием?
Споделете
← По-стара статия По-нова статия →