Помощ! Храносмилането е моето слабо място
Автор: Милена Иванова ,
Помощ! Храносмилането е моето слабо място
Колкото и странно да звучи в този момент, наближават празниците, а с тях неизбежно за повечето от нас и големите трапези. В допълнение на това, спецификата на обстановката около нас в настоящия момент поставя тялото и психиката пред големи предизвикателства. Именно тези два фактора ме провокираха да искам да поговорим за един вид оплаквания, които мнозина от нас имат редовно, но често неглижират.
Случва ли ви се понякога да изпитвате тежест или дори болка след хранене? Да се подувате или да ви се доспива? Или се оплаквате от киселини, гастрит, колит, язва, автоимунно заболяване, хормонални и дори репродуктивни смущения или „просто“ имате нередовен или твърде бързо работещ стомах (т.е. посещавате тоалетната по-рядко от веднъж на ден или над 3-4 пъти)? Ако отговорът на който и да било от тези въпроси е положителен, то тогава много вероятно страдате от неефективно храносмилане. Само след благотворно повлияване на проблем от това естество можем истински да осъзнаем колко голяма част от здравето и благополучието ни зависят именно от оптималното функциониране на стомашно-чревния тракт. Той е решаващ за имунната ни система и обхваща над 75% от нея, а нервната система по стените му е толкова сложно устроена и тясно свързана с главния мозък, че даже говорим за „втори мозък“ в човешкото тяло.
Как можем цялостно да подобрим здравето си и доколко ароматерапията може да помогне за доброто ни храносмилане, ще видим в следващите редове.
Ето и някой основни факти, които е добре да знаем по темата:
- Добре функциониращата храносмилателна система успява да усвои около 97% от веществата. Но! Храносмилането е сложен и дълъг процес, свързан с няколко основни фактора– какво консумираме, как го разграждаме, каква част от хранителните вещества успяваме да усвоим и какво елиминираме. Т.е. дори и да се храним здравословно, това не винаги означава, че успяваме да държим тялото си в хармония и дори и най-чистата храна може да не достига до клетките ни и да не ги захранва подобаващо.
- Осъзнатото и бавно хранене и внимателния подбор на това, което избираме да сложим в устата си са основни принципи за добро храносмилане – избягвайте студените храни и напитки, дъвчете продължително, информирайте се как да комбинирате различните групи храни, яжте повече пробиотични ферментирали храни и по-малко рафинирани въглехидрати.
- Движението е фундамент, без който нищо в тялото не се случва както трябва. Перисталтиката е тясно свързана с движението, затова ежедневните разходки, вкл. и увеличението на ходенето за сметка на транспортните средства са от изключително значение. Дори и без усилено спортуване, ежедневните разходки повляват добре.
- Не гладувайте, хранете се по малко, но редовно, специалистите препоръчват да хапваме на около четири часа. Така тялото поддържа постоянни нива на кръвната захар, а чувството за глад е регулирано.
- Хидратирайте тялото си добре, а в зимния сезон пийте повече сгряващи напитки. Пийте достатъчно вода през деня, но не пийте вода по време на хранене (както и поне половин час преди това и час след това).
- Честите промени в настроението могат да са индикатор, че е добре да обърнете внимание на храносмилането си. Негативните емоции също оказват влияние на проблемите със стомаха. Ако сме тревожни или гневни често, ако изпитваме яд или завист и не успеем да отработим тези емоции по добър начин, това води до функционални разстройства.
- Около една трета от жените в днешно време страдат от симптоми, свързани с хормонален дисбаланс и често състоянието на стомашно-чревния тракт има отношение към тази картинка. Този вид смущения често се приемат за нещо нормално, но до голяма степен могат да се коригират, ако обърнем внимание на стомашно-чревния си тракт и оптималното му функциониране.
Какво можем да предложим от тайните на природата, за да се радваме на добро храносмилане, цялостно здраве, по-свежа кожа и по-добро настроение?
Сред основните етерични масла, които могат да спомогнат за подобрена храносмилателна функция са повечето цитруси. Маслата извлечени от семена са също много ефективни помощници при храносмилателни проблеми, както и при проблеми от емоционално естество (интересен факт, който прави връзката между мозъка и стомашно-чревния тракт и на ниво ароматерапия). Римската лайка заслужава да бъде специално спомената, тъй като освен че е невероятно за храносмилането, това масло има и мощни болко-успокоителни свойства!
Ето и списъка на най-ефективните етерични масла за приложение при проблеми с храносмилателната система.
Портокал, сладък (Citrus x sinensis) Бергамот (Citrus aurantium ssp. Bergamia) Цитратна мента (Mentha citrata) Мента, лютива (Mentha x piperita) |
Резене, сладко (Foeniculum vulgare) Звезден анасон (Pimpinella anisum) Кориандър, семе (Coriandrum sativum) Джинджифил (Zingiber officinais) Сандалово дърво (Santalum austrocaledonicum) |
Ето две рецепти от ароматерапията за подобряване на храносмилателната функция, които да внедрите в ежедневните си навици.
1. Масло за масаж на корема: 3% За подобрена храносмилателна функция. Може да се приложи и на момента, при болки или дискомфорт в коремната област. Съдържа: Римска лайка (Chamaemeleum nobile) (3 капки), Кардамон (Elettaria cardamomum) (5 капки), Портокал, сладък (Citrus x sinensis) (6 капки), Морков, семе (Daucus carota) (6 капки), Резене, сладко (Foeniculum vulgare) (5 капки) в 30 мл. база от бадем. |
2. Масло за масаж на корема: 3% За подобрена храносмилателна функция и хормонален дисбаланс
Съдържа: Портокал, сладък (Citrus x sinensis) (6 капки), Римска лайка (Chamaemeleum nobile) (3 капки), Резене, сладко (Foeniculum vulgare) (5 капки), Мускатова салвия (Salvia sclarea) (5 капки), Лютива мента (Mentha x piperita) (4 капки), в 30 мл. база от бадем |
Начин на приложение: 2-3 помпи масло се затоплят в дланите. Масажирайте коремната област* в посока на часовниковата стрелка, бедрата и кръста. Прилага се всяка вечер без прекъсване. *Локалният масаж в коремната област, кръста и бедрата е ефективен сам по себе си за подобряване на храносмилателната и отделителни функции, както и за подкрепа функцията на черния дроб и бъбреците. |
А за финал и нещо, което можете да прилагате след празничните угощения, за да помогнете на системата да изчисти и да се върне към нормалния (след-празничен) режим на работа.
Комбинация хидролати за подобрена храносмилателна функция 600мл. Съдържа: по 100мл. от следните хидролати: Анасон; Резене; Римска лайка; Немска лайка; Мента; Нероли. Начин на употреба: Комбинирайте шестте хидролата. 30мл. от комбинирания хидролат се добавят към 1л. изворна вода (не от чешмата, важно е да не присъства хлор!) и се пие в продължение на деня, на малки глътки. Един курс е от 21 дни, след което се почива 7 дни. Ако има нужда, се повтаря отново. Важно: След отваряне задължително съхранявайте в хладилник! |
Хидролатите, за които писах подробно миналата седмица могат да бъдат от невероятна полза и да внесат бързо облекчение при храносмилателни проблеми. Важно е обаче да сте сигурни в произхода им, както и че няма добавени консерванти и че са подходящи за консумация.
Хранете се редовно, хранете се бавно и осъзнато, бъдете умерени, не преяждайте, движете се, усмихвайте се и бъдете здрави!
Нашата селекция от продукти за по-добро храносмилане
ДРУГИ СТАТИИ ОТ НАШИЯ БЛОГ:
- Нероли – масло за принцеси (и не само)
- Пролетна умора – 3 практики за пречистване и детокс от света на ароматерапията
- Практична ароматерапия: аутизъм, хиперактивност и още
- Клиничен ароматерапевт – що е то?
- „Радвам се че има хора като Вас!“ Или защо правя това, което правя
- Имате ли сила за празници? Ама честно...
- Ароматерапия в подкрепа на женското здраве
- За мащерката - най-силната и суха билка (по Платон)
- Отново е време за пост. 5 етерични масла, 3 хидролата и 3 практики от света на ароматерапията за подкрепа по време на пост и пречистване
- Помощ! Ставите не ме слушат и болят. Имате ли подходящо масло?
- Сезонът на евкалипта. А знаете ли колко различни видове евкалипт има?
- „Ето розмарин - той е за спомен“ казва Офелия на Хамлет…
- Помощ! Боли ме глава (Или 3 начина да облекчим главоболието без лекарства)
- Сливи за смет.. Практикум: почистване
- На училище! В помощ на ученици и родители или разказ за 3 масла + 3 синергии
- За най-известното противогъбично масло и не само – тайните на чаеното дърво
- Sizzling hot! Грижа за кожата в разгара на лятото
- Лято е, днес говорим за разхлаждащите етерични масла: 5 разхлаждащи масла + 1 хидролат
- Във всяка къща трябва да има шише лавандула!
- Практикум: Загубено обоняние. Да му помогнем да се възстанови.
- Покрай Еньовден, разказ за еньовото цвете... с други думи, време е да поговорим за лайките
- Баща, дете и майка, и алое лайка
- Пролетни алергии: превенция и третиране на симптомите с помощта на етерични масла + 2 лесни рецепти
- Розово ми е. Ама много розово. Да поговорим за нейно величество розата, роза дамасцена!
- Комари, кърлежи и други досадни вредители от дребния сорт
- Помощ! Разширени вени, хемороиди и проблеми на циркулацията
- Индришето - енергия, стихия, движение
- Цветница е. Да поговорим за най-скъпите и екзотични етерични масла - колко, как, защо?
- Етерични масла в кухнята + 3 бързи и вкусни рецепти
- МАРКЕТИНГЪТ е виновен за всичко! А ние пък напук го преработваме.
- Практикум: Сияйна кожа и ароматерапия. 3 рецепти и 2 подсказки
- Пролет е! Анатомия на аромата и как чрез обонянието може да повлияем на здравето си?
- Практикум: Здрава и красива коса с помощ от света на ароматерапията
- Тамянът подмладявал, индришето изглаждало фините бръчици. Или кои масла имат специално отношение към кожата?
- Бебето ми е на 3 месеца, мога ли да използвам етерични масла?
- Усмихни деня и дома с лимон!
- Магичните 7 – да поговорим за афродизиаците в ароматерапията. Наздраве за любовта!
- Малък Сечко е. Да поговорим за етеричните масла, които ще ви стоплят през студените месеци
- Мъже и ароматерапия. Мисия (не)ВЪЗМОЖНА?
- Бременна съм, има ли място ароматерапията в този специален момент от живота?
- Помощ! Цикълът ми е тежък, болезнен, всеки месец съм извън строя поне ден-два.
- Практикум – ТРИ практики в помощ на храносмилателната система след празниците
- Честито рождество! Осветете тялото и душата си! Да поговорим за тамяна.
- На прага на астрономическата зима и нейните аромати - карамфил, канела, портокал, джинджифил, тамян
- Ароматерапията в помощ при деца между 3 и 5 години + рецепти при температура, хрема и възпалено гърло
- Помощ! Храносмилането е моето слабо място
- За „нежната ароматерапия“ - хидролати, хидрозоли, ароматни води. Дойде време да поговорим по любимата ми тема
- Етерични масла и акне - митове, легенди, но и истини
- На прага на Коледните пости сме. Да поговорим за пречистването преди и сега + препоръки от света на ароматерапията
- Деца между 1 и 3 години – практични насоки за родители + 5 рецепти при първа нужда
- Пандемия, психично здраве, обоняние и още нещо
- Да спим, за да сме здрави + моята любима рутина за подкрепа на съня в 3-стъпки
- Практикум: На прага на грипния сезон. Или какво може да направим с етерични масла сами вкъщи.
- 10 етерични масла за подкрепа на имунната система
- Помощ! В лошо настроение съм, усмихни ме - етерични масла за повдигане на духа
- Помощ! Имам котка. Мога ли да използвам дифузер?
- Ароматерапията - какво е то и има ли почва у нас?
- Какво да знаете преди да купите етерични масла
- ТОП 10 на етеричните масла за всеки дом и случай + 5 рецепти
- Пирин през август: за планината, нейните аромати и етеричните масла от иглолистни видове
- За комарите, мравките и ментата
- Здравейте, маслата стават ли за вътрешен прием?
Споделете
← По-стара статия По-нова статия →