Сезонът на евкалипта. А знаете ли колко различни видове евкалипт има?
Автор: Милена Иванова ,
Евкалиптът и по-конкретно етеричното масло от евкалипт е добре познато на пазара и е сред топ-10 маслата, които ние препоръчваме за всеки дом. Използва се по цял свят за превенция и третиране на респираторни проблеми, както и при настинки и грип. По време на Първата световна война например маслото от евкалипт е особено популярно и търсено, тъй като се е използвало за ограничаване на избухналата по това време зараза от менингит; прилага се отново и малко по-късно по време на Испанската грипна епидемия от 1919.
Оптимален избор за приложение в есенно-зимния сезон
Етеричното масло от евкалипт стимулира естествената способност на организма да се бори с микробите благодарение на силните му антивирусни, антисептични и антибактериални свойства.
Евкалиптът е най-известното етерично масло за подкрепа на дишането и белодробното здраве
Евкалиптовото масло е изключително ефективно и важно за симптоматично лечение на бронхити, астма, обикновена настинка и грип, облекчение на кашлица с обилни храчки, катар на горните дихателни пътища. Прилага се успешно при риносинуит, фарингит, ларингит, имунен дефицит.
Етеричното масло от евкалипт действа охлаждащо и облекчава „горещи“ състояния.
Евкалиптовото масло облекчава ставни болки, остеоартрит, ревматоиден артрит, мускулна спастичност, миалгия (мускулни болки). Ароматът на евкалипта отблъсква насекомите, спомага за намаляване на нежелана гъбична активност.
На енергийно и емоционално ниво етеричното масло от евкалипт почиства и обновява, енергизира и повдига.
Евкалиптът успокоява и подкрепя при изтощение, меланхолия и униние, създава чувство за душевна сила. Има свойството да приповдига и чисти на ментално ниво, помага за намаляване на негативните мисли и чувства, балансира и вдъхновява.
Да се говори за масло от евкалипт в единствено число обаче би било некоректно и днес ще ви разкажа защо.
Евкалиптовите дървета (от семейството на Миртовите) произхождат (с няколко малки изключения) от Австралия, където съставляват повече от 75% от всички дървесни видове. Големите евкалиптови плантации в други държави са засадени главно от Австралийски семена. Най-големите производители на евкалипт в днешно време са Китай, Испания, Португалия, Южна Африка и Чили. Съществуват повече от 600 различни евкалиптови вида, които се различават както по характеристики на дърветата (височина, размер на короната, характеристики на листата и кората и пр.), така и като химичен състав и характеристики на маслото, което се извлича от тях. Етерично масло се извлича от около 20ина вида.
„Магичната“ съставка на евкалиптите: 1,8-цинеол (или евкалиптол)
Терапевтичната сила на евкалиптовото масло се дължи до голяма степен на 1,8-цинеол, основен компонент в химичния състав на всички евкалиптови масла (с едно изключение). 1,8-цинеолът може да съставлява до 93% от химичния състав на някои видове евкалиптово масло, а от терапевтична гледна точка, най-важни са отхрачващите и противовъзпалителни свойства на тази съставка и именно това е превърнало евкалиптовите масла в толкова ефективни и желани агенти за приложение при настинки, грипни състояния и респираторни проблеми. Маслата с високо съдържание на 1,8-цинеол са безопасни като цяло, но трябва да бъдат избягвани за приложение на кожата в близост до носа при малки деца и много възрастни хора, поради риска от получаване на пристъп/гърч.
Сред най-популярните начини на приложение на евкалиптовото масло са:
- вдишване чрез дифузия с цел пречистване, за да се намали разпространението на вируси и бактерии във въздуха, при настинки или грип.
- масажно масло (задължително разредено в базово масло) за втриване в гръдния кош (спомага и за отхрачване);
- инхалации като превантивна мярка, при първи признаци на настинка или грип; в такива случаи сортовете евкалипт глобулус, радиата и смидай могат да се използват 2-3 пъти на ден чрез инхалации на пара.
- приложен под формата на спрей при болки в гърлото и първи симптоми на разболяване;
Пет вида евкалиптови масла на вашето внимание, а моят любим е....
В каталога на Oshadhi има 16 различни евкалиптови масла, от които сме подбрали 5 различни вида за българския пазар: теснолист евкалипт (Eucalyptus radiata); южна синя дъвка (Eucalyptus globulus); ментов (широколистен) евкалипт (Eucalyptus dives); евкалипт смидай (Eucalyptus smithii) и моят любим лимонов евкалипт (лимонова дъвка) (Eucalyptus citriodora).
Етерично масло от Евкалипт (теснолист евкалипт) (Eucalyptus radiata)
На първо място слагаме етеричното масло от т.нар. теснолист евкалипт, по-известен с латинското си название „радиата“. На първо място заради благия му аромат и по-широко приложение вкл. при малки деца и много възрастни хора. Популярността му се дължи на малко по-ниското съдържание на основната съставка 1,8 цинеол. Това, което го отличава от другите видове евкалипт е наличието на алфа-терпинеол в състава. Терапевтичните му свойства се препокриват с тези на сорта глобулус, но ароматът е много по-благ и приятен.
Противопоказания: Максимална концентрация при нанасяне върху кожата: 12,5%. Не се препоръчва директно нанасяне лицето на деца под 10 год., поради наличието на веществото 1,8 цинеол.
Основни химични съставки: 1,8-Cineol, Limonene, alpha-Terpineol, alpha-Pinene
Етерично масло от Евкалипт (южна синя дъвка) (Eucalyptus globulus)
Може да съдържа до 85% 1,8-цинеол, евкалиптът сорт южна синя дъвка (глобулус) е мощен агент за превенция, ароматът е силен и изпълва пространството с ярка и пълна с живот енергия! Аз лично предпочитам по-мекия аромат на някои от другите евкалипти. Често се използва за намаляване на нежелана бактериална, гъбична или вирусна активност.
Противопоказания: Не нанасяйте близо до лицето на деца под 10 год. поради наличие на веществото 1,8 цинеол. Максимална концентрация при нанасяне върху кожата: 12,5 %
Основни химични съставки: 1,8-Cineol, alpha- & beta- Pinene, Limonene
Етерично масло от Евкалипт, смидай (Eucalyptus smithii), БИО
Предпочитан избор за деца и хора на преклонна възраст, поради по-ниското съдържание на основната съставка, 1,8-цинеол. Отлично масло за есенно-зимния сезон, има силни антивирусни свойства, действа охлаждащо, има приятен и по-благ аромат от този на евкалипта глобулус.
Противопоказания: Не нанасяйте близо до лицето на деца под 10 год., поради наличие на веществото 1,8 цинеол. Максимална концентрация при нанасяне върху кожата: 12,5%.
Основни химични съставки: 1,8-Cineol, alpha-Pinene, Aromadendrene, Eudesmol
Етерично масло от Ментов евкалипт (широколистен евкалипт) (Eucalyptus dives)
Ароматът на ментoвия евкалипт (E. dives) е много различен от класическия евкалиптов аромат – освен камфор, в него се комбинира и аромат на мента, който го прави много жив и силен, свеж и проникващ, а много хора намират за мек и привлекателен.
Ментовият евкалипт не съдържа високи проценти от съставката 1,8-цинеол, с която другите евкалиптови масла са известни. Вместо това, той е богат на алфа-феландрен, което му придава допълнителни сили за терапии на мускулите и гърлото, в допълнение на обичайните за евкалиптите терапевтични приложения, свързани с дишането и дихателната система. Препоръчва се за третиране състояния на артрит, мускулни болки, ревматизъм, спортни контузии и навяхвания, много подходящо като част от комбинация за втриване в мускулите след интензивен спорт. Ментовият евкалипт е подходящ за приложение при главоболия, невралгия и слабост - опитайте капка-две масло от ментов евкалипт в комбинация с тамян (B. carterii), разредени в базово масло и приложени на слепоочията и пулсните точки за облекчаване на главоболие.
Основни химични съставки: Piperitone, alpha-Phellandrene, Paracymene, Terpinene-4-ol
Етерично масло от Лимонов евкалипт (лимонова дъвка) (Eucalyptus citriodora) БИО
За „десерт“ ми остана да ви разкажа и за моя любим вид еквкалипт!
Уникален сред евкалиптовите видове, лимоновият евкалипт е богат на цитронелал от групата на алдехидите и беден на 1,8 цинеол. Счита се, че този растителен вид съдържа най-висок процент цитронелал от всички растения. Това обяснява свежия, лимонов аромат с нотки на роза и камфор. Алдехидите се считат за успокояващи и седативни, много ефективни при гъбични инфекции. За топични приложения върху кожата винаги използвайте разреден в базово масло, за да предпазите кожата от алдехидите в състава му.
Поради ниското съдържание на 1,8 цинеол, за разлика от другите видове евкалипт, ефективността му като деконгестант (действието да отбъбва лигавицата при запушен нос) е ограничена. Ефективен е при кашлица с гъсти жълти храчки, астма, гъбични кожни инфекции, ишиас, невралгия, нервно напрежение, лоша памет, деменция. Най-известен с приложенията си за пречистване и почистване, спомага за намаляване на възпалителни процеси. Лимоновият евкалипт също може да бъде от полза, когато се цели да се инхибира вирусът на херпес.
Масло, пълно с жизненост, на емоционално и енергийно ниво лимоновият евкалипт охлажда и успокоява, освежава и съживява. Често се използва, за да помогне за изчистване на ума, тялото и духа, особено когато се търси намаляване на негативните емоции. Лимоновият евкалипт центрира, стимулира концентрацията, има освежаващ ефект върху ума. Идеален помощник при умствена преумора и изтощение, както и при интензивна учебна дейност.
Един от най-добрите репеленти, лимоновият евкалипт се използва в комбинации против комари по целия свят.
Противопоказания: Нетоксичен и недразнещ в подходящо разреждане.
Основни химични съставки: Citronellal, Citronellol, Isopulegol, Neo Isopulegol, Citronellyl acetate, beta-Caryophyllene.
Евкалиптово масло е част от състава на някои от синергиите на Oshadhi: Аз съм сънчо, Без тютюн, Дишай дълбоко, Жизнена сила, Пречистване, Стоп! Комари, насекоми
Ето и две любими мои рецепта с масло от евкалипт:
Рецепта: Масло за имунна подкрепа (белодробни, подходящ за малки деца) (2%) 30 мл.
Подходящо за профилактика, както и след прекарани белодробни заболявания (бронхит, пневмония) В стъклено шише 30 мл с помпа пригответе добавете: · 4 капки етерично масло от лавандула · 3 капки етерично масло от равинтсара · 3 капки етерично масло от евкалипт · 3 капки етерично масло от черен смърч · 2 капки етерично масло от розмарин · 28 мл. базово масло от бадем* *Заб. Препоръчваме базовото масло да се добави последно. Начин на приложение: 2-3 помпи от маслото се затоплят между дланите, нанасяте на гърдите и гърба сутрин и вечер; като превенция може да се използва като се нанася по протежението на гърлото (при болно гърло) и темето; на лицето скули и чело (при синузит), стъпалата и петите, като внимавате да не попадне в очите. |
Рецепта: Обезболяващо масло: артрит, ставни болки (5%)
Облекчава болки, успокоява, намалява възпалитените процеси В стъклено шише 30 мл с помпа пригответе добавете: · 9 капки етерично масло от лимонов евкалипт · 9 капки етерично масло от кипарис · 7 капки етерично масло от смирна · 7 капки етерично масло от немска лайка · 2 капки етерично масло от безсмъртниче · 20 капки извлек от арника · 27 мл. базово масло от бадем* *Заб. Препоръчваме базовото масло да се добави последно. Начин на приложение: 2-3 помпи масло се затоплят в дланите. Масажирате болезнените стави. Прилага се всяка вечер без прекъсване. |
Борете вирусите при първи симптоми, не чакайте да се разгърне картината и бъдете здрави!
Други статии от блога ни през последните 12 месеца:
- Нероли – масло за принцеси (и не само)
- Пролетна умора – 3 практики за пречистване и детокс от света на ароматерапията
- Практична ароматерапия: аутизъм, хиперактивност и още
- Клиничен ароматерапевт – що е то?
- „Радвам се че има хора като Вас!“ Или защо правя това, което правя
- Имате ли сила за празници? Ама честно...
- Ароматерапия в подкрепа на женското здраве
- За мащерката - най-силната и суха билка (по Платон)
- Отново е време за пост. 5 етерични масла, 3 хидролата и 3 практики от света на ароматерапията за подкрепа по време на пост и пречистване
- Помощ! Ставите не ме слушат и болят. Имате ли подходящо масло?
- Сезонът на евкалипта. А знаете ли колко различни видове евкалипт има?
- „Ето розмарин - той е за спомен“ казва Офелия на Хамлет…
- Помощ! Боли ме глава (Или 3 начина да облекчим главоболието без лекарства)
- Сливи за смет.. Практикум: почистване
- На училище! В помощ на ученици и родители или разказ за 3 масла + 3 синергии
- За най-известното противогъбично масло и не само – тайните на чаеното дърво
- Sizzling hot! Грижа за кожата в разгара на лятото
- Лято е, днес говорим за разхлаждащите етерични масла: 5 разхлаждащи масла + 1 хидролат
- Във всяка къща трябва да има шише лавандула!
- Практикум: Загубено обоняние. Да му помогнем да се възстанови.
- Покрай Еньовден, разказ за еньовото цвете... с други думи, време е да поговорим за лайките
- Баща, дете и майка, и алое лайка
- Пролетни алергии: превенция и третиране на симптомите с помощта на етерични масла + 2 лесни рецепти
- Розово ми е. Ама много розово. Да поговорим за нейно величество розата, роза дамасцена!
- Комари, кърлежи и други досадни вредители от дребния сорт
- Помощ! Разширени вени, хемороиди и проблеми на циркулацията
- Индришето - енергия, стихия, движение
- Цветница е. Да поговорим за най-скъпите и екзотични етерични масла - колко, как, защо?
- Етерични масла в кухнята + 3 бързи и вкусни рецепти
- МАРКЕТИНГЪТ е виновен за всичко! А ние пък напук го преработваме.
- Практикум: Сияйна кожа и ароматерапия. 3 рецепти и 2 подсказки
- Пролет е! Анатомия на аромата и как чрез обонянието може да повлияем на здравето си?
- Практикум: Здрава и красива коса с помощ от света на ароматерапията
- Тамянът подмладявал, индришето изглаждало фините бръчици. Или кои масла имат специално отношение към кожата?
- Бебето ми е на 3 месеца, мога ли да използвам етерични масла?
- Усмихни деня и дома с лимон!
- Магичните 7 – да поговорим за афродизиаците в ароматерапията. Наздраве за любовта!
- Малък Сечко е. Да поговорим за етеричните масла, които ще ви стоплят през студените месеци
- Мъже и ароматерапия. Мисия (не)ВЪЗМОЖНА?
- Бременна съм, има ли място ароматерапията в този специален момент от живота?
- Помощ! Цикълът ми е тежък, болезнен, всеки месец съм извън строя поне ден-два.
- Практикум – ТРИ практики в помощ на храносмилателната система след празниците
- Честито рождество! Осветете тялото и душата си! Да поговорим за тамяна.
- На прага на астрономическата зима и нейните аромати - карамфил, канела, портокал, джинджифил, тамян
- Ароматерапията в помощ при деца между 3 и 5 години + рецепти при температура, хрема и възпалено гърло
- Помощ! Храносмилането е моето слабо място
- За „нежната ароматерапия“ - хидролати, хидрозоли, ароматни води. Дойде време да поговорим по любимата ми тема
- Етерични масла и акне - митове, легенди, но и истини
- На прага на Коледните пости сме. Да поговорим за пречистването преди и сега + препоръки от света на ароматерапията
- Деца между 1 и 3 години – практични насоки за родители + 5 рецепти при първа нужда
- Пандемия, психично здраве, обоняние и още нещо
- Да спим, за да сме здрави + моята любима рутина за подкрепа на съня в 3-стъпки
- Практикум: На прага на грипния сезон. Или какво може да направим с етерични масла сами вкъщи.
- 10 етерични масла за подкрепа на имунната система
- Помощ! В лошо настроение съм, усмихни ме - етерични масла за повдигане на духа
- Помощ! Имам котка. Мога ли да използвам дифузер?
- Ароматерапията - какво е то и има ли почва у нас?
- Какво да знаете преди да купите етерични масла
- ТОП 10 на етеричните масла за всеки дом и случай + 5 рецепти
- Пирин през август: за планината, нейните аромати и етеричните масла от иглолистни видове
- За комарите, мравките и ментата
- Здравейте, маслата стават ли за вътрешен прием?
Споделете
← По-стара статия По-нова статия →